Zlato
Zlato (latinsku Aurum, Au) je 79. prvkem periodické soustavy prvků. Má krychlovou plošně středěnou mřížku. Jeho hustota je 19,3 kg/dm3. Teplota tání je 1063 °C. Zlato má překrásnou žlutou barvu a vysoký lesk. Ryzí zlato je velmi měkké (T - 2,5). Je to nejkujnější a nejtažnější kov na Zemi. Z jednoho gramu zlata se dá vytáhnout tenký drátek dlouhý až 1 km.
Rozpouští jej lučavka královská (směs kyseliny chlorovodíkové a dusičné).
V přírodě se nachází v podobě šupin a zrnek, zřídka pak ve formě valounů (jeden z největších byl nalezen v Austrálii, jeho hmotnost byla 70,9kg). Zlato se nachází po celém světě, v Americe na Aljašce a Kalifornii, v jižní Africe, v Austrálii, v Rusku na Sibiři. V České republice pak např. v řece Otavě, v Kašperských Horách, ve Zlatých Horách, na Slovensku v okolí Kremnice.
K výrobě šperků se nepoužívá ryzí zlato, ale slitiny zlata a kovů. Legováním mědí a stříbrem vzniká tzv. červené nebo žluté zlato, legovaním niklem nebo paládiem pak vzniká zlato bílé.
Obsah (množství) drahého kovu ve slitině se udává v tisícinách. 1000/1000 je zlato ryzí. Dřívějším měřítkem zlata byl karát. Ryzí zlato má 24 karátů. 1 karát je 41,66 tisíciny. Například:
333/1000 = 8 karátů, 375/1000 = 9 karátů, 585/1000 = 14 karátů.
Obsah ryzího zlata ve slitině se stanoví pomocí zkušebního kamene (buližník - jemnozrnná křemičitá hornina sytě černé barvy) a zkušební kyseliny. Testovaným šperkem se provede otěr, na který se pak nechá působit zkušební kyselina.
Cena zlata na světových trzích se udává za jednu trojskou unci (31,1g)