Zlato

Zlato (latinsku Aurum, Au) je 79. prvkem periodické soustavy prvků. Má krychlovou plošně středěnou mřížku. Jeho hustota je 19,3 kg/dm3. Teplota tání je 1063 °C. Zlato má překrásnou žlutou barvu a vysoký lesk. Ryzí zlato je velmi měkké (T - 2,5). Je to nejkujnější a nejtažnější kov na Zemi. Z jednoho gramu zlata se dá vytáhnout tenký drátek dlouhý až 1 km.

Rozpouští jej lučavka královská (směs kyseliny chlorovodíkové a dusičné).

V přírodě se nachází v podobě šupin a zrnek, zřídka pak ve formě valounů (jeden z největších byl nalezen v Austrálii, jeho hmotnost byla 70,9kg). Zlato se nachází po celém světě, v Americe na Aljašce a Kalifornii, v jižní Africe, v Austrálii, v Rusku na Sibiři. V České republice pak např. v řece Otavě, v Kašperských Horách, ve Zlatých Horách, na Slovensku v okolí Kremnice.

K výrobě šperků se nepoužívá ryzí zlato, ale slitiny zlata a kovů. Legováním mědí a stříbrem vzniká tzv. červené nebo žluté zlato,  legovaním niklem nebo paládiem pak vzniká zlato bílé.

Obsah (množství) drahého kovu ve slitině se udává v tisícinách. 1000/1000 je zlato ryzí. Dřívějším měřítkem zlata byl karát. Ryzí zlato má 24 karátů. 1 karát je 41,66 tisíciny. Například:

333/1000 = 8 karátů, 375/1000 = 9 karátů, 585/1000 = 14 karátů.

Obsah ryzího zlata ve slitině se stanoví pomocí zkušebního kamene (buližník - jemnozrnná křemičitá hornina sytě černé barvy) a zkušební kyseliny. Testovaným šperkem se provede otěr, na který se pak nechá působit zkušební kyselina.

Cena zlata na světových trzích se udává za jednu trojskou unci (31,1g)

Vytvořeno společností WMS s.r.o. | 2013
ZAVŘÍT
Číslo zakázky:

Stav zakázky: