Drahé kameny

Drahé kameny používané ve zlatnictví

Drahými kameny jsou nazývány nerosty, které se svými vyjímečnými vlastnostmi; barvou, leskem, tvrdostí nebo schopností lámat světelné paprsky; vynikají nad ostatními nerosty. Nejvíce se u nás používají kameny jako diamanty, český granát, vltavíny, perly, zirkony, rubíny, safíry.

Diamant

Je jedním z nejvzácnějších drahých kamenů, který svými mimořádnými fyzikálními vlastnostmi zaujímá mezi nerosty také zcela mimořádné postavení. Jeho název je odvozen z řeckého slova adamas, které česky znamená nezrušitelný, nepřemožitelný. Je nejtvrdší nerost na Zemi. Pálí se při 770 °C a při 800 °C hoří.

Hodnota diamantu se určuje čtyřmi C :

Chemické složení dimantu - prvek, vzorec - C, krystalová soustava - krychlová, tvrdost - 10, barva je různá, lesk má diamantový, lom  - vysoký a vryp - bílý.

Naleziště diamantů  je okolí Kimberley v Jihoafrické republice,  v povodí řeky Viljuj v Jakutsku na Sibiři, další v Sieře Leoně v Africe a Indii.

Korund (Rubín a Safír)

Je velice ceněným a hledaným kamenem pro praktické využití, zejména pro svoji tvrdost, kterou jej předčí jen diamant. V přírodě bývá většinou kusový nebo zrnitý, krystaly jsou většinou soudečkovité, vzácněji deskovité nebo jehlancovité. Jeho odrůdy jsou rubíny , kámen holubí krve, toto je jeden z nejoblíbenějších drahých kamenů.Naleziště rubínů je na Srí Lance, v Barmě a Thajsku. Oblíben je také modrý safír, jehož nejkrásnější ukázky pocházejí z Thajska a Srí Lanky.V Evropě je největší naleziště u nás v Jizerské louce v severních Čechách.Rubíny a korundy se bousí do briliantového výbrusu a vsazují se do zlata a platiny.Tvrdost korundu - 9, barva - modrošedá, lom - vysoký, lesk - diamantový, krystalová soustava - klencová, vryp - bílý.

Zirkon

Zirkon ve větších krystalcích nebo zrnech je vzácný. V krystalcích nepatrné až mikroskopické velikosti se vyskytuje velmi hojně v četných vyvřelých a přeměněných horninách, z nichž po zvětrání dostává i do hornin sedimentálních zvláště do náplavů, v nichž se jako mechanicky odolný a chemicky stálý nerost soustřeďuje. Těží se v Indii, Austrálii a Brazílii.Obvyklá barva zirkonu je hnědavá, červenohnědá, žlutohnědá, vzácněji se pak vyskytuje zelenavý a bezbarvý.

Perla

Z románského perula nebo pirula, mušlička nebo kulička. Perly jsou vylučovány tělem některých mlžů, hlavně Perlorodky pravé a Perlorodky říční.Vznikají na cizím tělísku, které vniklo pod lasturu mlže. Živočich je tímto tělískem podrážděn a snaží se jej zbavit tak, že jej vytlačuje co nejvíce k povrchu lastury a překrývá jej perletí tvořenou vrstvičkami, které se skládají z uhličitanu vápenatého a organických látek. Tak vznikají kulovité útvary různě zaoblené, hruškovité i dosti nepravidelné. Perly se poruší v kyselinách i v octě. Lesk nebývá stálý.Působí na změny teploty i chemické účinky lidského potu.

Nejvíce se perly loví v Japonsku.U nás je to na horním toku Vltavy , na Blanici a Otavě.Perly se váží na gramy, nebo podle starého způsobu na grány. Jeden grán je 1/4 karátu, tedy přesně 1/20 gramů.

Chemické složení - směs uhličitanu vápenatého a organických látek, vzorec nemá, krystalová soustava - beztvará, tvrdost - 4, barva - různá, lesk - nestálý, lom - schází, štěpnost - chybí.

Vytvořeno společností WMS s.r.o. | 2013
ZAVŘÍT
Číslo zakázky:

Stav zakázky: